Blisko połowa pacjentów, którzy zgłaszają się do specjalisty z bólami kręgosłupa, ma problemy z odcinkiem lędźwiowym. W takich wypadkach konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, jest to jednak niemożliwe, jeśli nie zostanie postawiona poprawna diagnoza, która pozwoli określić źródło bólu. W tym celu bardzo często stosuje się badanie kręgosłupa rezonansem magnetycznym, które jest niezwykle dokładne, dlatego zapewnia wiele informacji na temat danego obszaru. Co warto wiedzieć na temat MRI odcinka lędźwiowego?
Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa – dlaczego się pojawiają?
Odcinek lędźwiowy umiejscowiony jest zaraz poniżej żeber, jednak nad miednicą. Co to oznacza? Oczywiście to, że to właśnie ten obszar jest bardzo narażony na wszelkiego rodzaju przeciążenia, czy też urazy. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, kiedy nie jest w stanie znaleźć solidnego podparcia, które w przypadku niektórych ludzi zapewniają mu silne mięśnie brzucha. Z jakiego powodu występują bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa?
- Siedzący tryb życia, a co za tym idzie, brak aktywności fizycznej;
- Otyłość oraz nadwaga;
- Ciąża;
- Kontuzje;
- Podnoszenie ciężkich przedmiotów;
- Nieprawidłowa postawa;
- Neuropatia cukrzycowa;
- Dyskopatia; osteoporoza, czy inne choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa;
- Reumatoidalne zapalenie stawów.
W wielu przypadkach ból w odcinku lędźwiowym znika, kiedy pozbędziemy się zbędnych kilogramów, czy zaczniemy regularnie ćwiczyć. Niekiedy jednak problem ten stale się nasila, co nie prowadzi do niczego dobrego. W takich momentach należy udać się do fizjoterapeuty, czy też ortopedy, który najprawdopodobniej zleci nam zabiegi rehabilitacyjne, czy środki przeciwbólowe.
Kiedy przeprowadza się rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego?
W przypadku, gdy specjalista uzna, że zabiegi rehabilitacyjne nie będą wystarczające, konieczne będzie poddanie się obrazowemu badaniu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jego celem jest dokładne określenie źródła bólu. W większości wypadków wykorzystuje się do tego tomografię komputerową, czy też prześwietlenie rentgenowskie. Są to dość tanie oraz powszechne techniki, jednak niosą za sobą szkodliwe promieniowanie, z którym nikt nie chce mieć do czynienia. Znacznie bezpieczniejszą alternatywą jest właśnie rezonans magnetyczny.
W tym wypadku promieniowanie zostaje zastąpione silnym polem magnetycznym oraz falami radiowymi. Badanie rezonansem jest stosunkowo drogie, jednak poza samymi kośćmi pozwala nam sprawdzić sąsiednie naczynia krwionośne, tkanki miękkie, a także rdzeń kręgowy. W związku z tym, jeśli tomografia, czy rentgen nie są wystarczające, to lekarze decydują się na skierowanie pacjenta właśnie na rezonans magnetyczny. Jakie objawy powinny skłonić nas do tego badania?
- Utrata czucia w palcach stóp;
- Problemy z chodzeniem;
- Mrowienie / drętwienie nóg;
- Zaburzenia funkcji seksualnych;
- Nietrzymanie stolca, czy też moczu.
Rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego – co pozwala wykryć?
Przede wszystkim rezonans magnetyczny pozwala określić, czy w konkretnym wypadku nie mamy do czynienia z krwawieniem do rdzenia kręgowego, jego stłuczeniem, uciskiem, przerwaniem, czy też obrzękiem. Co więcej, rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego pozwala nam na wykrycie wielu różnych schorzeń. Jakich?
- Zmiany zapalne, rozrostowe, zwyrodnieniowe oraz naczyniopochodne;
- Stwardnienie rozsiane;
- Złośliwe nowotwory;
- Malformacje naczyniowe;
- Schorzenia obrębu rdzenia kręgowego;
- rozszczep kręgosłupa.
Warto również wspomnieć, że rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego przeprowadzany jest również przed wszelkiego rodzaju operacjami kręgosłupa, a także po nich.
Jak wygląda rezonans magnetyczny (MRI) odcinka lędźwiowego z kontrastem?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że badanie to będzie droższe od klasycznego o około 200-250 złotych. Kontrast to specyfik, którego zadaniem jest znaczne poprawienie widoczności konkretnych struktur. Podaje się go dożylnie, a po badaniu jest usuwany z ciała pacjenta wraz z moczem. Środek kontrastowy jest konieczny na przykład wtedy, gdy badanie jest przeprowadzane w celu sprawdzenia, czy nie doszło do zmian nowotworowych. Niekiedy jednak specjalista może zarządzić jego zastosowanie po badaniu, dlatego warto porozmawiać na temat tej kwestii jeszcze przed nim.