Rezonans magnetyczny nadgarstka – kiedy warto wykonać badanie?

Nadgarstek jako część kończyny górnej jest szczególnie trudny do oceny za pomocą innych metod obrazowania ze względu na jego skomplikowaną budowę i dużą ilość elementów składowych (kości, mięśnie, ścięgna). Badanie rezonans magnetyczny nadgarstka jest często ostatnim badaniem pozwalającym rozwiać wątpliwości powstałe podczas stawiania diagnozy.

Rezonans magnetyczny nadgarstka – wskazania do badania

Rezonans magnetyczny nadgarstka wykonuje się w przypadku: podejrzenia zmian nowotworowych, zmian pourazowych różnego rodzaju, w przypadku obrzęku kości, do diagnozowania zespołu cieśni nadgarstka, w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, po złamaniach.

Rezonans magnetyczny nadgarstka – jak wygląda badanie?

Rezonans magnetyczny wykorzystuje pole magnetyczne, fale radiowe do tworzenia obrazów tkanek miękkich, kości i wewnętrznych struktur ciała. Badanie to nie różni się specjalnie od innych wykonywanych w rezonansie magnetycznym.
Rezonans magnetyczny nadgarstka pozwala na zbadanie anatomii nadgarstka w celu wykluczenia jakichkolwiek nieprawidłowości strukturalnych w obrębie badanej okolicy.

Rezonans magnetyczny nadgarstka – jak przygotować się do badania?

Do badania nadgarstka rezonansem magnetycznym nie ma specjalnego przygotowania. Należy pamiętać by ubrać się wygodnie, bez metalowych elementów na ubraniach. Całą biżuterię i elektroniczne urządzenia trzeba będzie zdjąć przed badaniem rezonansem magnetycznym i zostawić szatni – w specjalnie przeznaczonych do tego pomieszczeniach Radio Medica.
Pacjencie – jeśli cierpisz na klaustrofobię, poinformuj o tym nasz zespół.
Rezonans magnetyczny nadgarstka wymaga położenia się na stole do skanowania, głową do przodu i twarzą w dół. Podczas badania ramię będzie uniesione nad głowę.
Badanie jest głośne – taka jest naturalna praca aparatu, natomiast jest całkowicie bezbolesne i zupełnie bezpieczne i nieszkodliwe. Podczas rezonansem magnetycznym Pacjent wyposażony będzie w słuchawki, które pomogą wytłumić dźwięki aparatu.
Bardzo ważne jest, aby podczas badania rezonansem magnetycznym pozostać nieruchomo, aby uzyskać optymalną jakość obrazu.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Sprawdź naszą ofertę! – cennik