*

Część z pacjentów zastanawia się, na czym polega rezonans magnetyczny z kontrastem i czy rezonans magnetyczny jest szkodliwy? Jest to jak już wcześniej wspomniano badanie bezpieczne dla naszego organizmu. Przed badaniem personel medyczny dokładnie poinformuje Państwa jak przygotować się do takiego badania. Dowiesz się również kto nie może być poddany badaniu rezonansem magnetycznym. Na miejscu czeka na ciebie profesjonalna obsługa od poziomu rejestracji, aż po opis badania.

Rezonans prostaty z kontrastem

W naszej placówce wykonasz także rezonans prostaty z kontrastem oraz rezonans magnetyczny kolana i kręgosłupa. Na naszej stronie www.radiomedica.pl znajdziecie Państwo między innymi ceny badań oraz dane kontaktowe.

Rezonans magnetyczny kolana, na czym polega również ciekawi wielu pacjentów. Zasady działania, w skrócie opisano powyżej. Każdy, kto chce zgłębić ten temat, to ma do dyspozycji naszą stronę internetową lub szerokie zasoby literatury medycznej oraz Internetu.

Ile trwa rezonans magnetyczny z kontrastem ?

Ile trwa rezonans magnetyczny z kontrastem oraz czy kontrast jest szkodliwy? Z takimi spotykamy się również zapytaniami. Każdy, kto zgłosi się do pracowni Radio Medica otrzymuje wyczerpujące informacje i odpowiedzi na pytania związane z badaniem. Odpowiadamy także na takie pytanie, na czym polega rezonans magnetyczny kręgosłupa? Tutaj jedynie wyjaśniamy, że średni czas badania, to około 30 minut.

Inne najpopularniejsze tematy i zapytania to:

    • Rezonans magnetyczny kontrast
    • Przygotowanie do rezonansu z kontrastem
    • Rezonans z kontrastem czy bez
    • Przeciwwskazania do rezonansu z kontrastem
    • Ile wody wypić po rezonansie z kontrastem?
    • Rezonans magnetyczny głowy z kontrastem przygotowanie

Jeśli zależy Państwu na najwyższej jakości i szybkiej diagnostyce oraz na komforcie badania, to zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem naszej placówki medyczno- diagnostycznej.

Zastosowanie tak zwanego kontrastu w czasie wykonywania rezonansu magnetycznego, wzbudza pewne obawy u wybranych pacjentów. Zastanawiają się oni, czy podawanie tego typu substancji jest szkodliwe i nad ewentualnymi skutkami ubocznymi. W poniższym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wytłumaczyły dokładnie, czym jest rezonans magnetyczny z kontrastem, w jakich przypadkach się go stosuje. 

Rezonans magnetyczny – czym jest? 

Rezonans magnetyczny jest jednym spośród badań obrazowych, w którym otrzymywany jest obraz wnętrza organizmu pacjenta bez konieczności naruszenia tkanek. Dlatego jest istotnym punktem diagnostyki wielu schorzeń. Zasady działania wymienionej metody, są następujące: rezonans magnetyczny posiada bardzo silny magnes. Jego zastosowanie sprawia, iż atomy tlenu i wodoru, będące składowymi wody w organizmie, podlegają namagnesowaniu. Później poddawane są one oddziaływaniu radiowych fal, co doprowadza je do tymczasowego stanu wzbudzenia. W czasie powrotu do początkowego stanu, dochodzi do zjawiska emitowania elektromagnetycznych fal przez wcześniej pobudzone cząsteczki. Fale te posiadają identyczną częstotliwość, co zastosowane wcześniej radiowe fale i właśnie to nazywane jest rezonansem magnetycznym. Emitowane przez cząsteczki znajdujące się w tkankach fale, są odczytywane przez specjalistyczne cewki nadawczo – odbiorcze, z których interpretacją danych zajmuje się komputer i prezentuje je w formie obrazów. 

Środki kontrastowe – jak działają? 

Na czym polega rezonans magnetyczny z kontrastem, Radiomedica

W czasie wykonywania rezonansu magnetycznego, organizm pacjenta, umieszczany jest w mocnym polu magnetycznym. Jony wodoru, które są składową każdej komórki ciała, układają się w wybranym porządku, niczym opiłki żelaza wokół magnesu. 

Środki kontrastowe stosowane do tego typu badania, gromadzą się a tkankach, zmieniając na pewien czas ich elektromagnetyczne właściwości. Zależnie od potrzeby, mogą to robić w różny sposób: niektóre potrafią wzmacniać odbierany sygnał z komórek, zaś inne odpowiedzialne są za jego osłabienie, dzięki temu znacznie wyraźniejsze stają się struktury sąsiednie.

Kontrast podaje się głównie w przypadkach onkologicznych, ponieważ ta substancja pozwala określić charakter widocznej zmiany. Żeby nie zabrzmiało to w sposób mylący- niezależnie od tego czy kontrast został podany czy też nie- wszelkie patologiczne zmiany są widoczne, zwłaszcza w badaniach na aparatach o wysokim polu, 3T.

 Substancje kontrastowe są na bazie gadolinu. Warszawa jest jednym spośród wielu dużych miast, gdzie tego typu diagnostykę wykonuje się bardzo często. 

Rezonans magnetyczny z kontrastem – czy może być szkodliwy? 

Kontrast wykorzystywany w rezonansie magnetycznym wywołuje wiele kontrowersji. Niektóre osoby uważają, iż tego typu środki oddziałują negatywnie na ludzki organizm. Niemniej jednak, jest to mocno przesadzony pogląd, bowiem dla większość z nas kontrast nie jest związany z jakimkolwiek zagrożeniem. Najbardziej istotnymi zastrzeżeniami co do zastosowania kontrastu, będą ewentualne reakcje alergiczne i schorzenia nerek. 

Żeby móc sprawdzić, czy pacjent ma alergię na kontrast, wykonywana jest uprzednio próba biologiczna, która opiera się na podawaniu małej ilości omawianego środka. Jeśli dojdzie do reakcji uczuleniowej, podawane są bezzwłocznie leki przeciwalergiczne. Jeżeli zaś reakcja alergiczna nie wystąpiła, nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania rezonansu. 

Trochę bardziej skomplikowana będzie sytuacja, kiedy kontrast ma być zastosowany u pacjentów ze schorzeniami nerek. Niestety, środki kontrastujące mogą obciążać wymienioną parę organów. Dlatego bezwzględnie najpierw przeprowadzane jest badanie na ilość kreatyniny we krwi, zanim dojdzie do wykonania rezonansu magnetycznego wraz z kontrastem. Informuje ono lekarza specjalistę odnośnie wydolności nerek pacjenta. Jeśli wyniki będą w normie, możliwie staje się podanie normalnej ilości kontrastującego środka. Niemniej jednak, w momencie stwierdzenia nieprawidłowości, sprawa wymagać będzie zdecydowanie większej uwagi. Jeśli nerki pracują nieprawidłowo, zwykle odstępuje się od podania środka kontrastowego.