Rezonans magnetyczny to metoda obrazowania, umożliwiająca wykrycie licznych nieprawidłowości w organizmie. Rezonans dedykowany jest do badania tkanek miękkich, kości, serca czy mózgu, jest nieinwazyjnym, bezbolesnym i bezpiecznym sposobem pozwalającym określić stan wszystkich fragmentów ludzkiego ciała oraz ich funkcjonowanie. Jak przebiega podstawowe badanie rezonansem magnetycznym?

Przygotowanie do badania MRI

Do badania rezonansem magnetycznym nie ma w zasadzie żadnego konkretnego przygotowania. Należy jednak pamiętać by ubrać się w wygodną odzież pozbawioną metalowych elementów. Niezbędne będzie także zdjęcie wszelkiej biżuterii, okularów i protez, a przed rozpoczęciem procedury – nie używanie żadnych kosmetyków do makijażu, głównie chodzi o cienie do powiek, które w większości zawierają metaliczne opiłki.

Do gabinetu należy przybyć około 15-20 minut przed planowanym rozpoczęciem MRI. Samo badanie, w zależności od rodzaju, potrwa od 20 do nawet 60 minut. Jeżeli konieczne będzie dożylne podanie kontrastu, osobie przystępującej do rezonansu zostanie założony wenflon. Po stosownym przygotowaniu pacjent zostaje zaprowadzony do pomieszczenia, w którym zlokalizowana jest aparatura do MRI.

Temperatura w pomieszczeniu pracowni jest raczej niska, natomiast nie ma potrzeby ubierania się grubo, ponieważ technik na życzenie pacjenta może przykryć go kocem.  

Przebieg badania rezonansem magnetycznym

Skaner do rezonansu magnetycznego przypomina duży okręg, tubę, do którego wsuwany jest ruchomy stół z leżącym na nim pacjentem. Tunel ten jest odpowiednio oświetlony i wentylowany, zapewniając niezbędny komfort dla każdego badanego pacjenta. Na początku badania pacjent kładzie się na stole w wygodnej pozycji, przeważnie na plecach – ułożenie może zmienić się w zależności od badania. Optymalna pozycja i całkowity bezruch są konieczne, aby uzyskać jak najbardziej wyraźny obraz. Jeżeli niezbędna będzie modyfikacja zakresu obrazowania, urządzenie samodzielnie zmieni swoje położenie, eliminując potrzebę poruszenia się przez pacjenta. Czasami osoba poddawana badaniu może zostać także poproszona o kilkusekundowe wstrzymanie oddechu- głównie w przypadku badań jamy brzusznej.

W czasie pracy aparatura wytwarza bardzo silne pole magnetyczne oraz energię w postaci fal radiowych, które zostają skierowane w stronę ciała. Energia oddawana przez protony wodoru w komórkach organizmu staje się informacją zwrotną, która następnie jest przekształcana w obraz. Niewielki dyskomfort u pacjenta może wywołać dudniący dźwięk o różnej częstotliwości generowany przez skaner, przypominający odgłos wirującej pralki. W celu zmniejszenia jego słyszalności, każda osoba zostaje wyposażona w specjalne słuchawki lub ewentualnie w zatyczki do uszu. Możliwe jest odczuwanie zwiększonej ciepłoty w miejscu badania, a także lekko wyczuwalne drżenie stołu. Na badaną okolicę może także zostać nałożona cewka nadawczo-odbiorcza (stosowana między innymi na głowę, kolano, nadgarstek, bark) lub pas z odbiornikami (nakładany najczęściej przy MRI jamy brzusznej). Umożliwiają one lepszy odbiór sygnałów z wnętrza organizmu, pozwalając na uzyskanie jeszcze dokładniejszego obrazu.

W trakcie badania pacjent leżący na stole jest jedyną osobą przebywającą w pomieszczeniu. W czasie całej procedury trzyma on w dłoni przycisk umożliwiający zaalarmowanie technika i przerwanie skanowania. Technik odpowiedzialny za przebieg badania oraz lekarz są obecni „za ścianą”, w sąsiedniej pracowni, w której znajduje się stacja komputerowa odbierająca uzyskany obraz. Nieustannie utrzymują oni także kontakt z badaną osobą za pomocą głośnika i mikrofonu oraz obserwują ją za pośrednictwem ekranu między pomieszczeniami. Dzięki temu pacjent w każdym momencie może porozumieć się z obsługą w celu zgłoszenia ewentualnych dolegliwości lub wyjaśnienia obaw, a specjaliści wykonujący badanie mogą natychmiastowo reagować na zaistniałą sytuację.

Zakończenie badania MRI

Po wykonaniu wszelkich niezbędnych sekwencji, badanie kończy się i stół z leżącym pacjentem zostaje wysunięty z aparatury. W sytuacji, gdy pacjent miał podawany kontrast, w ciągu kilku godzin po badaniu wskazane jest picie dużej ilości wody, która pozwoli wypłukać środek kontrastowy z organizmu. W tym czasie możliwy jest również powrót do codziennych obowiązków. Płytę ze zdjęciami z badania pacjenci dostają zaraz po badaniu, natomiast opis badania wykonany przez specjalistę radiologa, przygotowywany jest w ciągu następnych kilku dni roboczych.