Rezonans magnetyczny to w pełni bezpieczne i nieinwazyjne badanie z wykorzystaniem pola magnetycznego i fal radiowych w celu uzyskania obrazu narządów i tkanek wewnętrznych. Czas jego trwania zależy od rodzaju badanej części ciała i najczęściej wynosi od ok. 20 do 60 minut.
Poza poniżej wskazanymi elementami wymagającymi przygotowania, należy pamiętać również o kilku innych, ważnych kwestiach. Przed badaniem warto liczyć się z pewnymi niedogodnościami związanymi z hałasem generowanym w trakcie pracy aparatury, ciasną przestrzenią, w której przebywa badany, oraz koniecznością pozostania w nieruchomej pozycji leżącej.
Najważniejsze kwestie, które warto zapamiętać:
- Ze względu na prawidłowe obrazowanie, w niektórych przypadkach badanie wymaga dożylnego podania tzw. środków kontrastujących. Dzieje się to w przypadkach medycznie uzasadnionych, a środek kontrastowy jest aplikowany na zlecenie lekarza nadzorującego badanie. Pacjent zawsze ma prawo nie wyrazić zgody na podanie takiego środka, jednak należy pamiętać, że w takich sytuacjach wartość diagnostyczna może zostać znacząco ograniczona.
- Przed badaniem, w którym nie wskazano na konieczność dożylnego podania środka kontrastowego nie jest wymagane pozostanie na czczo.
- Jeśli planowane jest dożylne podanie środka kontrastowego konieczne jest: pozostanie na czczo na 2 h przed badaniem oraz pobranie krwi w celu oceny funkcji nerek (badanie stężenia kreatyniny oraz poziomu eGFR). Pacjenci powinni wykonać badanie kreatyniny nie wcześniej niż 2 tygodnie przed terminem rezonansu magnetycznego.
- Picie płynów nie podlega ograniczeniom. Rekomendowana jest woda niegazowana.
- Na badanie warto ubrać się w luźną, wygodną odzież, pozbawioną metalowych elementów (guziki, klamerki, sprzączki, pasek itp.). Należy zdjąć i pozostawić w specjalnym pomieszczeniu wszelkie metalowe przedmioty (spinki, kolczyki i inna biżuterię, zegarek, okulary, aparat słuchowy, telefon, karty płatnicze) oraz zmyć makijaż w przypadku zastosowania cieni do powiek przed badaniem oczodołów w rezonansie.
- Zmycie makijażu jest absolutnie wymagane w przypadku badania oczodołów i głowy, ponieważ drobinki metali wpływają na jakość wyników.
- Leki, które pacjent przyjmuje na stałe, należy standardowo przyjąć jak zawsze, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Przed podjęciem decyzji o badaniu rezonansem magnetycznym warto skonsultować się z lekarzem, który wyjaśni ewentualne wątpliwości. Warto również zapoznać się z wszelkimi przeciwwskazaniami do wykonania tego rodzaju diagnostyki.
Ze względu na nieinwazyjny charakter, na badanie bez kontrastu nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Rezonans magnetyczny pozostaje jednym z najbezpieczniejszych i najdokładniejszych badań obrazowych, jakie w tej chwili można wykonać.