Czy rezonans magnetyczny jest szkodliwy?

Badanie jest w 100% bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne. Rezonans magnetyczny nie wykorzystuje promieniowania jak w przypadku tomografii czy RTG. Do badania wykorzystywane jest pole magnetyczne i fale radiowe, dzięki czemu projekcja nie wpływa szkodliwie na organizm. Podczas badania pacjent wjeżdża na ruchomym stole do aparatu przypominającego budową tubę. Badanie trwa od około 20 minut do około godziny, wszystko zależy od tego jaki obszar ciała będzie badany. Podczas projekcji trzeba leżeć nieruchomo. Każdy ruch skutkuje powtórzeniem sekwencji, co powoduje wydłużenie czasu badania.

 

Czy do wykonania rezonansu potrzebne jest skierowanie?

Aby wykonać badanie MR nie trzeba posiadać skierowania. Trzeba natomiast wziąć pod uwagę przeciwwskazania, przez które technik ma prawo odmówić wykonania badania. Są to :

– metalowe elementy w ciele,

– rozrusznik serca,

– implant ślimakowy,

– zastawki,

– rozrusznik serca,

– I trymestr ciąży,

– choroba Parkinsona,

– stenty naczyniowe.

Jeśli pacjent ma jakikolwiek implant o nieznanym dla niego składzie, prosimy o przyniesienie dokumentacji aby technik sam mógł zdecydować o wykonaniu badania. Bądź o przyniesienie zaświadczenia od lekarza że takie badanie może się odbyć w aparacie o natężeniu pola 3T.

 

Czy rezonans magnetyczny z kontrastem jest szkodliwy?

Kontrast to substancja, która może obciążyć nerki, dlatego tak ważne jest aby przed podaniem środka kontrastowego oznaczyć poziom kreatyniny. Jeżeli kreatynina jest w normie to wiemy, że organizm będzie w stanie całkowicie usunąć środek cieniujący z organizmu przez układ moczowy. Środek cieniujący podje się w określonych przypadkach, takich jak : stwardnienie rozsiane, badanie przysadki, prostaty, angio, jamy brzusznej, czy przy zmianach nowotworowych aby diagnoza była pełna i żeby móc określić charakter zmiany. Po podaniu kontrastu mogą wystąpić skutki uboczne między innymi:

– bóle głowy,

-nudności,

-reakcja alergiczna,

-nadmierna potliwość organizmu.

Do badania rezonansem magnetycznym z kontrastem potrzebne jest skierowanie. Nie możemy podać środka kontrastującego bez skierowania wypisanego przez lekarza. W momencie gdy pacjent posiada skierowanie, niezbędne jest oznaczenie kreatyniny z krwi. Należy to zrobić nie wcześniej niż 2 tygodnie przed umówionym badaniem. Kontrast obciąża nerki i wątrobę, dlatego tak ważne jest skierowanie oraz oznaczenie poziomu kreatyniny. W Radio Medica jest możliwość zrobienia bezpośrednio przed badaniem testu kreatyninowego. Krew pobierana jest z palca pacjenta a wynik uzyskujemy praktycznie natychmiastowo.

 

Zapraszamy do zapisów na badanie rezonansem magnetycznym bez lub z kontrastem w Radio Medica w Warszawie.