Rezonans magnetyczny (MR) to nowoczesne badanie obrazowe, wykorzystywane m.in. podczas diagnozowania schorzeń narządów jamy brzusznej. Zalecane jest wówczas, gdy inne badania okazują się niewystarczające do postawienia ostatecznej diagnozy. W przypadku nieustępujących bólów w okolicy brzucha, kiedy wyczerpane zostały inne metody diagnozowania, warto postawić na badanie MR, które pozwoli na zbadanie: wątroby, trzustki, nerek, układu moczowego bądź śledziony czy dróg żółciowych.

Rezonans magnetyczny tego obszaru ciała pozwoli na określenie stanu tkanek miękkich i rozpoznanie ewentualnych uszkodzeń, stanów zapalnych czy zmian nowotworowych. Obrazowanie MR jest dokładne i precyzyjne, a przy tym nieinwazyjne, dlatego bezpieczne dla ludzkiego organizmu.

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – wskazania

MR często okazuje się przydatnym uzupełnieniem takich badań, jak USG, RTG czy tomografia komputerowa. To właśnie rezonans magnetyczny jamy brzusznej pozwala na dokładniejsze obrazowanie w przypadku bólów brzucha, nieustępujących wzdęć czy powiększonych organów wewnętrznych. Rezonans jamy brzusznej wykonuje się zarówno z kontrastem, jak i bez podawania tego środka. O ewentualnych wskazaniach w tej kwestii decyduje zawsze lekarz. Najważniejsze, aby obraz narządów był jak najbardziej szczegółowy i precyzyjny, a użycie środka kontrastowego pozostaje kwestią jednostkową, zależną od różnych czynników, które definiuje specjalista.

 

Rezonans magnetyczny jest polecany w przypadku podejrzenia naczyniaków, guzów lub torbieli w obrębie jamy brzusznej. Wskazaniem może być pojawienie się ogniskowych lub rozsianych zmian w narządach, po przebyciu transplantacji, w przypadku gdy pacjent cierpi na kamicę dróg żółciowych, chorobę Leśniowskiego-Crohna czy istnieje konieczność określenia stanu naczyń krwionośnych w jamie brzusznej. MR tej części ciała jest również rekomendowany osobom cierpiącym na cukrzycę, kiedy zwiększa się prawdopodobieństwo rozwinięcia się nowotworu trzustki.

 

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – przeciwwskazania

Ze względu na wykorzystanie pola magnetycznego, rezonans jamy brzusznej może okazać się niebezpieczny, jeśli wewnątrz organizmu znajdują się ciała obce. Należą do nich: elementy metalowe (implanty, stalowe wkładki domaciczne, klipsy na tętniakach mózgu itp.) oraz urządzenia takie jak: rozrusznik serca, implant ślimakowy, neurostymulator, pompa insulinowa itd. Zagrożenie będzie również stanowić obecność metalowego ciała obcego w oku. W takich przypadkach przed wykonaniem badania należy o tym poinformować lekarza kierującego na badanie lub specjalistę mającego je przeprowadzić.

Należy także poinformować lekarza o obecności implantów stomatologicznych, szwów, stałych aparaty ortodontycznych oraz endoprotez. Odradza się również rezonans, jeśli w ciągu ostatnich kilku tygodni została wykonywana biopsja jednego z narządów jamy brzusznej. Wówczas rekomendowane jest przełożenie wykonania MR na późniejszy termin.