Badanie rezonansem magnetycznym (mri) i tomografia komputerowa (tk) dostarczają wysoce dokładnych obrazów odzwierciedlających struktury wewnętrzne organizmu. Są to jednak dwa różne badania, które bazują na odmiennych zjawiskach fizycznych. Jeśli rozważasz przeprowadzenie dokładnej diagnostyki swojego organizmu i zamierzasz dokonać wyboru jednego z badań – prezentujemy wyczerpujący opis obu metod, różnic między nimi i zaleceń do ich przeprowadzenia.

Rezonans magnetyczny a tomograf – różnice

W dużym uproszczeniu – w badaniu rezonansem magnetycznym (mri) wykorzystuje się pole magnetyczne i fale radiowe, a tomografia komputerowa (tk) to badanie radiologiczne, które bazuje na promieniach rentgenowskich.

W przypadku obu badań, dla zintensyfikowania wartości diagnostycznej wykorzystuje się niekiedy środki kontrastujące. Środki gadolinowe są dedykowane dla badania mri, a w przypadku tk – środki jodowe.

Jeżeli zastanawiasz się, które badanie jest mniej bolesne – zupełnie niepotrzebnie, oba bowiem są w 100% nieinwazyjne, jednak w niektórych przypadkach zaleca się wykonanie tomografii komputerowej zamiast badania rezonansem.

Badanie tk jest dedykowane wówczas, jeśli pacjent posiada:

– stymulator serca,

– metalowe ciała obce,

– implanty ślimakowe.

Odwrotnie w przypadku ciąży – promienie rentgenowskie są w tym okresie niewskazane.

Pamiętaj jednak, że wybór badania zawsze zależy od fachowej oceny lekarskiej. Należy też wziąć pod uwagę, że zgodnie z obowiązującym prawem badanie tk przeprowadza się wyłącznie ze skierowaniem od medyka. Powodem są szkodliwe promienie X, które mogą wywołać uszkodzenia DNA w komórkach, jeśli organizm jest zbyt często eksponowany na działanie promieni rentgenowskich. Efektem nadmiernej dawki tego promieniowania mogłoby być powstanie nowotworów lub deformacja płodu w przypadku kobiet w ciąży. Istotna jest sumaryczna wartość tych dawek w ciągu całego życia pacjenta, dlatego przeprowadzenie tk musi odbyć się w wyniku uzasadnionej przyczyny, wskazanej na skierowaniu.

Co odróżnia badanie mri od tk?

Rezonans magnetyczny bazuje na nieinwazyjnych i całkowicie bezpiecznych dla pacjenta falach radiowych. Dla otrzymania precyzyjnego obrazu wnętrza organizmu niezbędne jest to, aby zadziałały w silnym polu magnetycznym. Co istotne – pole, które jest generowane za sprawą maszyny do rezonansu również nie wyrządzi szkód. W przypadku tego badania przeciwwskazanie stanowi jednak posiadanie rozrusznika serca, pompy insulinowej czy innych implantów z metalu. Praca urządzenia mogłaby bowiem doprowadzić do zniszczenia, nadmiernego podgrzania lub przemieszczenia tych elementów.

Co jeszcze stanowi różnicę między rezonansem a tomografią?

Kluczowy jest czas badania. O ile doświadczenie pracowników naszego centrum diagnostycznego Radio Medica pozwoli Ci na sprawne odbycie wizyty, trzeba mieć jednak na uwadze, że badanie mri jest dłuższe od badania tk. To wyjaśnia, czemu tomografia komputerowa jest przeprowadzana w nagłych sytuacjach, gdy niezbędna jest szybka ocena stanu pacjenta – np. po wypadku samochodowym.

Nowoczesna aparatura w Centrum Radio Medica

Nasze centrum oferuje przeprowadzenie badania MRI aparatem najwyższej klasy – MAGNETOM Spectra 3T firmy Siemens. To pozwala zapewnić naszym Pacjentom szczegółową diagnostykę. Dogodna lokalizacja w Warszawie to dodatkowy atut. Technologia 3T jest stosowana w najnowocześniejszych klinikach w Polsce i na świecie.

Zastosowanie aparatury do rezonansu magnetycznego umożliwia precyzyjną diagnostykę w wielu badaniach

Dokładne obrazowanie w badaniach ortopedycznych jest wysoce istotne. Połączenie możliwości, jakie oferuje aparat 3T z cewkami nadawczo-odbiorczymi zapewnia najlepszą diagnostykę. W naszym centrum korzystamy w z najlepszych cewek, jakimi dysponuje producent.

W badaniach neurologicznych sprawdza się technologia 3T, dzięki której jesteśmy w stanie uzyskać badania mózgu najwyższej klasy.

Z kolei połączenie technologii 3T oraz najlepszych cewek nadawczo-odbiorczych oferowanych przez firmę Siemens otrzymujemy wysoką precyzję w badaniach onkologicznych.

Staraliśmy się opisać najistotniejsze różnice między rezonansem a tomografią. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem badania – skontaktuj się z naszym personelem, który chętnie rozwieje Twoje wątpliwości.