Pantomogram

Efektywne leczenie stomatologiczne wymaga dokładnej diagnostyki, opierającej się na zobrazowaniu stanu uzębienia, kości szczęki czy żuchwy. Jednym z najnowocześniejszych sposobów diagnostyki stomatologicznej jest zdjęcie pantomograficzne, pozwalające uzyskać bardzo precyzyjny obraz struktur, z odwzorowaniem wszelkich krzywizn i ewentualnych nieprawidłowości.

Dzięki zdjęciu RTG, które powiększa diagnozowany obszar o ok. 15 % specjalista może ocenić stan przyzębia , określić nieprawidłowości w budowie korzeni, sprawdzić czy istnieją zęby zatrzymane , albo w jakim stopniu doszło do mineralizacji zębów.  Zdjęcie panoramiczne wykorzystuje się także w procesie wstawiania implantów a także podczas planowania leczenia ortodontycznego.

Wskazania do badania

  • Choroby przyzębia
  • Urazy szczęki
  • Bóle zębów o niejasnej etiologii
  • Zakładanie implantów zębowych lub planowane leczenie ortodontyczne
  • Głębokie zmiany próchniczne zębów
  • Usuwanie zębów wyrżniętych lub zatrzymanych

Przygotowanie i przeciwskazania do badania

Na badanie pantomografem potrzebne jest skierowanie od lekarza.

Głównym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia RTG zębów jest ciąża w każdym jej okresie.

Badanie pantomograficzne jest bezbolesne i mało inwazyjne , można je zrobić bez szczególnych przygotowań.

Przebieg badania

Przed samym zabiegiem personel prosi o ściągnięcie okularów i metalowych przedmiotów w okolicach twarzy, następnie pacjent otrzymuje kamizelkę z ołowiem , która chroni resztę ciała przed napromieniowaniem. Po badaniu nie są stosowane żadne dodatkowe procedury, tuż po otrzymaniu wyniku pacjent może swobodnie opuścić ośrodek.

W naszej klinice wychodzimy naprzeciw potrzebom pacjentów oferując im badanie na jednym z najnowocześniejszych i najbardziej uniwersalnych urządzeń wykorzystywanych we współczesnej stomatologii – Pantomografie Carestream CS 8100.

Zalety

  • Bezpieczeństwo- emituje nawet o 70% niższą dawkę promieniowania w porównaniu z pantomografami analogowymi;
  • Szybkość- 10 sekundowa ekspozycja po której niemal natychmiast otrzymujemy idealnie ostry obraz o wysokiej jakości;
  • Precyzja- dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii możemy uzyskać perfekcyjne odwzorowanie , co umożliwi dalszą diagnostykę;
  • Komfort- jest dostosowany dla pacjentów w pozycji stojącej lub siedzącej oraz dla osób niepełnosprawnych ponadto cechuje się idealnym dopasowaniem położenia ogniska do kształtu twarzy.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.