Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Zobacz jak przygotować się do badania i jak ono przebiega.

Przed badaniem rezonansem magnetycznym

Rezonans magnetyczny jest badaniem bezpiecznym i nieszkodliwym. Istnieją jednak pewne przeciwskazania do badania. Przed samym badaniem, otrzymanie Państwo ankietę oraz zostanie przeprowadzony dokładny wywiad lekarski, aby wykluczyć przeciwwskazania do badania. Jednym z takich przeciwskazań jest ciąża, a dokładniej pierwszy trymestr.

Bezwzględnym przeciwskazaniem jest posiadanie metalowych elementów w ciele (klipsy naczyniowe, neurostymulatory, opiłki w oku). Za każdym razem, zostaniecie Państwo poproszeni o opinię lekarza, który przeprowadził w przeszłości zabieg, czy użyte elementy mogą być badane w wysokim polu magnetycznym. Przeciwskazaniem są także posiadane przez Pacjentów rozruszniki serca, chyba, że posiadają odpowiedni certyfikat do badań rezonansem magnetycznym.

Przed badaniem poproszeni będzie Państwo o pozostawieniu w bezpiecznej szatni wszystkich metalowych przedmiotów oraz urządzeń elektronicznych. Metalowe elementy w ubraniu również uniemożliwiają przeprowadzenie badania. Przed badaniem otrzymacie Państwo jednorazowy strój. Technik dla Państwa bezpieczeństwa może także wykonać test wykrywaczem metali. Zdarza się, że pacjenci nieświadomie zachowują jakiej metalowe rzeczy przy sobie. W przypadku badań rezonansem magnetycznym najmłodszych zapraszamy rodziców do towarzyszenia pociechom podczas badania.

Bardzo ważne dla jakości obrazowania rezonansem magnetycznym jest pozostanie w bezruchu. Poza ścisłą współpracą z pacjentem wykorzystujemy najnowszą technologię i algorytmy rekonstrukcji minimalizujące wpływ artefaktów ruchowych, uzyskując bardzo dobre obrazy bez konieczności długiego wstrzymywania oddechu.

Podczas badania rezonansem magnetycznym

Badanie rezonansem magnetycznym jest badaniem tomograficznym. Oznacza to, że podczas badania tworzone są setki obrazów. Najczęściej wykorzystuje się projekcje strzałkowe, boczne i czołowe (odpowiednio: axial, sagital i coronal). Dla pełnego obrazowania czasami korzysta się też z przekrojów poprzecznych, wykorzystywanych chociażby w badaniach kolana, dla zobrazowania przebiegu więzadeł.
W czasie przeprowadzania badania słyszalne będą powtarzalne dźwięki o różnych tonacjach. Całe badanie rezonansem magnetyczny w zależności o badanego obszaru trwa od 20 do 40 minut. W tym czasie wykonane zostaną sekwencje zróżnicowane zarówno pod względem geometrii, ale także rodzaju sygnału. Zmiana rodzaju sygnału w rezonansie magnetycznym pozwala na lepsze zobrazowanie wybranej okolicy, np. łąkotkę, krążek międzykręgowy czy przepływy krwi.

W przypadku badań z podaniem kontrastu, do standardowej procedury dodawane są jeszcze sekwencje po podaniu środka kontrastującego. Takie badania trwają zwykle o kilka minut więcej.

Po badaniu rezonansem magnetycznym

 

Badanie rezonansem magnetycznym jest nieszkodliwe i nie ma wpływu na nasz organizm. Oznacza to, że zaraz po badaniu można wrócić do normalnego funkcjonowania, prowadzenia pojazdów, itd.

Wyjątkiem są badania rezonansem magnetycznym z użyciem środka kontrastującego. Stosowane przez nas kontrastujące środki medyczne niezwykle rzadko dają objawy niepożądane. Jednakże jak każdy lek, mogą się one pojawić.

Aby upewnić się, że po podaniu kontrastu nie wystąpiła reakcja uczuleniowa, prosimy naszych Pacjentów o pozostanie kilkunastu minut po przeprowadzony badaniu w naszej klinice.

Godziny otwarcia:

poniedziałek: 8:00 – 20:00
wtorek: 8:00 – 20:00
środa: 8:00 – 20:00
czwartek: 8:00 – 20:00
piątek: 8:00 – 20:00
sobota: 8:00 – 14:00

Kontakt

RADIO MEDICA
ul. Bobrowiecka 9 (budynek B)
00-728 Warszawa
Telefon: 22 255 99 69
e-mail: kontakt@radiomedica.pl

Dołącz do nas