Ból głowy a rezonans
magnetyczny

*

Rezonans magnetyczny głowy

Rezonans magnetyczny głowy Warszawa - Radio Medica, Rezonans głowy

Dowiedz się więcej na temat tego badania!

Rezonans magnetyczny głowy to najdoskonalszy sposób do diagnozowania, który umożliwia bardzo dokładne obrazowanie struktur mózgowia oraz układu naczyniowego i nerwowego czaszki. Radio Medica dysponuje aparatem 3Teslowym a także 32-kanałową cewką nadawczo – odbiorczą, co daje najwyższej jakości badania diagnostyczne.

Rezonans Magnetyczny Głowy w Warszawie

Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego, czym jest rezonans głowy Warszawa? Dodatkowo badanie rezonansem jest bezbolesne, nieinwazyjne i nie wymaga skierowania od lekarza.

Rezonans magnetyczny głowy – kiedy warto wykonać badanie w Warszawie?

Wskazań do badania rezonansem magnetycznym głowy jest wiele: bóle, zawroty głowy, szumy uszne, urazy głowy na skutek upadku lub wypadku samochodowego, kiedy obrazy z wykonanej wcześniej tomografii komputerowej nie dostarczają wystarczających informacji do postawienia diagnozy, kiedy potrzebne jest okresowe monitorowanie zmian wskutek choroby, kontrolowanie procesu gojenia się tkanek po operacji czy pojawia się konieczność nadzorowania skuteczności leczenia. Badanie głowy rezonansem magnetycznym wykonuje się też wtedy, kiedy pojawiają się zaburzenia hormonalne, które wskazują na możliwość choroby przysadki mózgowej. Rezonans magnetyczny głowy jest zalecany także wtedy, gdy nie można znaleźć innej przyczyny bólu i potrzebna jest nowoczesna i bardzo dokładna diagnostyka.

Badania głowy techniką rezonansu magnetycznego dla pacjentów chorych na choroby reumatologiczne, onkologicznych lub z podejrzeniem onkologicznym często wykonuje się z podaniem środka kontrastowego, który powoduje wzmocnienie sygnału w badanych obszarach, lepszą diagnostykę a także pozwala określić charakter zmiany.
Do podania takiego środka potrzebne jest wcześniejsze wykonanie badania poziomu kreatyniny.

W rezonansie stosuje się stosunkowo bezpieczne środki gadolinowe. Dzięki nim możliwe jest postawienie bardziej precyzyjnej diagnozy. Decyzję o podaniu kontrastu podejmuje lekarz kierujący lub radiolog.

Zadaniem pacjenta po badaniu z podaniem środka kontrastowego jest wypicie większej ilości wody niż zwykle, w celu wypłukania kontrastu z organizmu.

Rezonans magnetyczny i badania tą metodą mają wiele zalet, ale jedna jest kluczowa – niewątpliwą przewagę nad badaniami takimi, jak tomografia komputerowa czy rentgen, rezonans magnetyczny głowy można wykonywać tak często, jak to konieczne, bez obaw o ryzyko napromieniowania tkanek.

Trzeba pamiętać, że badanie rezonansem magnetycznym głowy zwykle trwa około 20-30 minut, w trakcie których nie możemy się poruszać, ani zmieniać pozycji. Bezruch jest bardzo istotny, ponieważ poruszanie się w trakcie badania może spowodować konieczność powtarzania poszczególnych sekwencji a co za tym idzie wydłużenie czasu badania o kolejne minuty.

Rezonans magnetyczny głowy – co może wykryć?

Rezonans magnetyczny głowy umożliwia dokładne zobrazowanie elementów mózgu, narządów zmysłu, tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Badanie to pozwala na odkrycie przyczyn problemów neurologicznych wynikających z nieprawidłowego działania nerwów umieszczonych w czaszce, pozwala także na wykrycie wad rozwojowych mózgu oraz zaburzeń krążenia czaszkowego.

Rezonans magnetyczny głowy (MRI) może wykrywać m.in.:

 • schorzenia przysadki mózgowej i wszelkie nieprawidłowości w jej budowie
 • choroby oczodołów
 • tętniaki mózgu
 • guzy rdzenia kręgowego
 • zmiany padaczkowe
 • wady mózgu, zarówno rozwojowe, jak i wrodzone
 • zaburzenia krążenia czaszkowego
 • nowotwory mózgu i ich przerzuty

Rezonans magnetyczny głowy (MRI głowy) — przeciwwskazania

Pomimo, że badanie jest bezpieczne dla zdecydowanej większości osób. Nie oznacza to jednak, że każdy może poddać się MRI. Wytwarzane przez aparat pole magnetyczne może prowadzić do przemieszczania się metalowych obiektów, które znajdują się w ciele. Takie zjawisko grozi z kolei uszkodzeniem tkanek i może trwale zaburzyć funkcjonowanie niektórych narządów.

Rezonans magnetyczny głowy – kto powinien unikać badania:

 • odłamki metalowe w ciele
 • wszczepione: rozrusznik serca, pompa insulinowa implant ślimakowy, neurostymulator czy klipsy naczyniowe
 • tatuaże, do których wykonania został użyty tusz z metalowymi drobinkami
 • implanty, śruby lub druty ortopedyczne, endoprotezy lub klipsy naczyniowe zakładane wiele lat temu— w obecnych czasach tego typu przedmioty zwykle są wykonywane z materiałów, które nie ulegają namagnesowaniu, jednak przed badaniem należy dokładnie to sprawdzić i dostarczyć lekarzowi niezbędną dokumentację, paszport

W grupie ryzyka znajdują się również osoby, które na co dzień pracują przy obróbce metalu. Muszą oni pozytywnie przejść przez test na obecność metalowych opiłków w oczach. Szczególną uwagę powinny zwrócić także panie noszące metalową wkładkę antykoncepcyjną i poinformować o tym fakcie technika przeprowadzającego badanie. W takim przypadku stosuje się rezonans o mniejszej polu, natomiast po zakończonym procesie należy sprawdzić, czy wkładka nie uległa przemieszczeniu.

Rezonans magnetyczny głowy a klaustrofobia

Jeśli cierpimy na klaustrofobię, należy koniecznie powiedzieć o tym osobie wykonującej badanie, personel pracujący w Radio Medica dołoży wszelkich starań aby badanie było tak komfortowe jak to tylko możliwie. Pacjent wyposażony będzie w sygnalizator, którym może zaalarmować technika o problemach. Dodatkowo cewka nadawczo-odbiorcza, w którą „ubierany” jest pacjent posiada specjalny element poprzez który pacjent może podczas całego badania widzieć technika lub możemy wyświetlić pacjentowi wybrany film na specjalnym monitorze dla zwiększenia komfortu czy odprężenia w trakcie badania rezonansem.
Sprawdź naszą ofertę! – cennik

Do wykonania rezonansu magnetycznego głowy nie wymagamy skierowania

Rezonans magnetyczny głowy jest badaniem nieinwazyjnym wykorzystującym fale radiowe pozwalające uzyskać dokładny obraz wewnętrznych struktur anatomicznych głowy. W trakcie badania nie jest wykorzystywane promieniowanie, dlatego rezonans magnetyczny jest bezpieczny oraz całkowicie bezbolesny.

Badanie MR głowy można wykonać podając środek kontrastowy. Środek podawany jest dożylnie gdy lekarz zlecający badanie uzna że jest to niezbędne. Przed podaniem kontrastu należy oznaczyć poziom kreatyniny. Aby podać kontrast pacjent musi dostarczyć nam skierowanie od lekarza.

Badanie zaleca się gdy występują m.in.:

Rezonans może być również wykonywane przy :

Badanie MR głowy może być wykonane również z kontrastem, z tym że tutaj należy pamiętać o skierowaniu od lekarza.

Przeciwwskazaniami do wykonania badania są:

Jeśli pacjent ma jakikolwiek implant o nieznanym dla niego składzie, prosimy o przyniesienie dokumentacji aby technik sam mógł zdecydować o wykonaniu badania. Bądź o przyniesienie zaświadczenia od lekarza że takie badanie może się odbyć w aparacie o natężeniu pola 3T.

biopsja fuzyjna prostaty cennik - biopsja fuzyjna prostaty cena - 3T

Co wyróżnia rezonans 3T

Rezonans magnetyczny głowy to najdoskonalszy sposób diagnozowania, który umożliwia bardzo dokładne obrazowanie struktur mózgowia oraz układu naczyniowego i nerwowego czaszki. Radio Medica dysponuje aparatem 3T, a także 32-kanałową cewką nadawczo – odbiorczą, co w połączeniu daje najwyższej jakości badania diagnostyczne rezonansem magnetycznym w Warszawie. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie takich chorób jak Alzheimer, Parkinson, stwardnienie rozsiane , wszelkie zmiany nowotworowe a także choroby naczyń we wczesnym stadium rozwoju .

Dlaczego Radio Medica?

biopsja fuzyjna cena - biopsja fuzyjna cennik - Spectra 3T

Referencje pacjentów

Cennik

Badania Cena
MR głowy 590 zł
MR głowy + Angio głowy 750 zł
MR Angio głowy 600 zł
MR głowy + kąty mostowo-móżdżkowe z kontrastem 780 zł
MR przysadki 650 zł
MR oczodołów 600 zł
MR zatok 590 zł
MR twarzoczaszki 600 zł
MR szyi 650 zł

Wypełnij formularz oddzwonimy do Ciebie!