Rezonans magnetyczny (w skrócie: MRI – magnetic resonance imaging) to badanie, które ma wyjątkowo szerokie spektrum diagnostyczne. Umożliwia analizę wybranych partii ciała. Ma również tę zaletę, że może być przeprowadzane wielokrotnie, stosownie do wskazań medycznych. Nie ma obaw o negatywne konsekwencje czy ograniczenia w przeprowadzeniu badania na młodych pacjentach czy na seniorach. Uzyskanie wysoce dokładnych wyników w zakresie tkanek miękkich (naczynia, nerwy czy mózg), a także twardych (kości) umożliwia wykonanie ultradokładnej diagnostyki pod kątem wykrycia stanów zapalnych, nowotworów czy urazów. Jeśli masz wątpliwości dotyczące badania MRI – poniżej prezentujemy najczęściej pojawiające się pytania.

Badanie rezonansem magnetycznym – na czym polega?

Za przeprowadzenie tego badania odpowiada urządzenie, które wytwarza silne pole magnetyczne. Co dzieje się dalej? W dużym uproszczeniu – w efekcie wygenerowanego pola, protony wodoru w ciele pacjenta ulegają pobudzeniu, a emitowane przez nie fale wykrywa specjalna aparatura przeobrażająca je w obraz o wysokiej wartości diagnostycznej na ekranie komputera. Pomimo nieinwazyjnego sposobu przeprowadzenia tego badania wzbudza on jednak w wielu pacjentach obawy – dyskomfort jest spowodowany jego statycznym charakterem, należy bowiem pozostać nieruchomo w dość wąskim tunelu. 

Czy badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne?

Pole magnetyczne oraz fale radiowe towarzyszące badaniu MRI są całkowicie bezpieczne dla Twojego organizmu. Co ważne, nie ma odgórnych zaleceń dotyczących limitu tych badań. Inaczej jest w przypadku badań rentgenowskich, które wytwarza szkodliwe promieniowanie.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Jedynym przeciwwskazaniem, które może dyskwalifikować Twój udział w badaniu jest posiadanie metalowych klipsów na tętniakach, rozrusznika serca, płytek ortopedycznych czy innych metalowych implantów. Podczas pracy rezonansu mogłyby ulec uszkodzeniu, nadmiernemu przegrzaniu albo przemieszczeniu.

Przed rezonansem magnetycznym koniecznie trzeba zdjąć wszystkie metalowe ozdoby (naszyjniki, zegarki, kolczyki), które zakłóciłyby pracę urządzenia.

W przypadku ciąży należy o tym poinformować personel.

Klaustrofobia a badanie mri

Jeśli cierpisz z powodu klaustrofobii – przed badaniem możesz zażyć łagodne środki uspokajające, aby wyeliminować potrzebę ruchu. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ nasz personel zadba o Twój komfort. Każdy pacjent otrzymuje sygnalizator – wciśnięcie go pozwala na przerwanie badania. Możemy też zainstalować specjalne lustro, które umożliwia obserwację naszego pracującego technika lub wyświetlanego filmu na życzenie Pacjenta. Dla podniesienia komfortu przykładamy wagę do zapewnienia dogodnej temperatury w pomieszczeniu, z kolei nasza aparatura jest wyposażona w specjalny system nawiewów, które dają poczucie dopływu świeżego powietrza. Istnieje także możliwość przeprowadzenia badań w towarzystwie osoby bliskiej do czego zachęcamy.

Dlaczego warto wykonać badanie rezonansem magnetycznym w Radio Medica?

Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie przeprowadzić szybką i fachową diagnostykę za pośrednictwem badania MRI – zapraszamy do zapoznania się z propozycją Centrum Diagnostycznego Radio Medica. Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie odpowiedniej diagnostyki z zachowaniem wysokiej jakości usług medycznych. Nowoczesna aparatura pozwala na szybkie przeprowadzenie badań i najwyższą jakość obrazowania. Ze szczególną troską dobieramy personel – zależy nam na współpracy z najwybitniejszymi specjalistami. To z kolei pozwala nam dostarczyć jak najrzetelniejsze informacje zwrotne dotyczące stanu zdrowia pacjentów.

Jakie badania możesz u nas wykonać?

– kompleksowe badanie MRI wybranej partii ciała,

tomografia komputerowa,

badanie RTG. Oferujemy też atrakcyjne pakiety przy wykonaniu badań łączonych

Nowoczesny sprzęt, propozycje szybkich terminów, wysoce wykwalifikowany i doświadczony personel oraz profesjonalne podejście do pacjenta to nasze atuty. Zapraszamy do naszego centrum zlokalizowanego na ul. Bobrowieckiej 9 (budynek B) w Warszawie. Nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na wszelkie Twoje pytania.

Leave a Reply

Zadzwoń